Klece na cvičení

Klec na cvičení (posilovací klec), zvaná také power rack (silová klec) je velmi populární řešení pro vytvoření multifunkčního místa na cvičení. Bývá základem každého fitka, home gymu a sportovních klubů. Podstatou posilovací klece je děrovaná konstrukce, kterou tvoří stojky/sloupy, hrazda a příčky. Holá klec je něco jako základní deska pro PC, proto je její výběr velmi důležitý. Na rozměrech klece závisí kompatibilita s příslušenstvím, a právě to dává kleci jedinečnou multifunkčnost.

Silová klec s příslušenstvím umí vytvořit ideální podmínky pro cvičení – háky na činku budou tam kde chcete, bradla budou ve výšce jak vám vyhovuje; vše je modulární, a tedy umíte si nářadí nastavit do ideální pozice.

Posilovací klec má zpravidla 4 nebo 6 stojek, ale najdou se i vícestojkové obousměrné varianty. Důležitým identifikátorem klece je samostatnost – pro svou existenci nepotřebuje stěnu a v některých případů není nutné ani kotvení do podlahy. Klec se jednoduše postaví a doplněním příslušenství vznikne skutečná multifunkční klec, do které se můžete „zavřít“ a cvičit.

Poradna

Základní informace

Kotvit či nekotvit, to je otázka. Ne vždy na to existuje jasná odpověď. Proč se klece na cvičení vůbec montují do země? Důvodů je více (lepší tuhost/stabilita), ale nejdůležitější je bezpečnost – a tedy, abyste klec při cvičení nepřevrátili. Samozřejmě všechny materiály jsou masivní a při designu je naším cílem vždy poskytnout ty nejjednodušší podmínky, aby silové klece nebylo nutné kotvit, ale fyzika někdy nepustí. Kdy se tedy vrtání nevyhnete? Záleží na rozměrech klece, základny, použitých doplňcích a na plánovaném použití.

Klece na cvičení s plochou základnou (M-RACK-MS4)
– byly navrženy s tím úmyslem, aby kotvení nebylo nutné. Spodní „lyže“ jsou nejen prodlouženy až za úroveň stojiny, ale zároveň i vzájemně spojeny, což zajišťuje extra stabilitu celé klece.

4-stojkové klece se standardními spodními příčkami (M-RACK-SR4)
– jako příklad si uveďme 2 opačné případy.

 1. Nízká posilovací klec (1,96m) s velkou hloubkou (velikost příček L), na zadních stojkách máte uloženy kotouče. Dřepovat chcete uvnitř klece a jako hrazdu máte jen jednoduchou tyč vpředu (hrazda SLIM). Bradla budete používat pouze, jsou-li na zadních stojkách kotouče nebo je nasměrujete dovnitř klece.
  Verdikt – s klecí ani nehnete a nemusí být kotvena.
 2. Opačný extrém – Nejvyšší varianta klece (2,50m) se střední hloubkou (příčky M), místo hrazdy vpředu máte 1m dlouhý šikmý žebřík, na kterém chcete dělat dynamické ručkování a výskoky. Na předních stojnách chcete mít spotter ramena, bradla nebo jammer ramena.
  Verdikt – klec musí být velmi dobře ukotvena do podlahy.

Faktorů je mnoho, proto chcete-li jednoznačný verdikt, platí následující: všechny 4-stojkové klece se standardními příčkami je třeba ukotvit do podlahy. Výjimky jsou možné jen na vlastní zodpovědnost po posouzení způsobu, jak se bude klec využívat a kdo bude na kleci cvičit a mít k ní přístup.

Dostupná alternativa: přední stabilizační nožičky – zvětšují hloubku konstrukce.

6-stojkové klece (M-RACK-FR6)
– extra váha v zadní části a větší hloubka zajišťují potřebnou stabilitu pro většinu uživatelů a generálně není třeba je kotvit do podlahy. Platí však podobný princip jako u 4-stojkových konstrukcí – i zde lze najít extrém – například: nejvyšší variantu stojek, nejmenší možná hloubka, zadní stojky bez kotoučů, dynamické výskoky na šikmém žebříku. Při takové konstrukci je zapotřebí kotvení do podlahy nebo použití předních stabilizačních nožiček.

Podstatou klece je v první řadě bezpečnost. Existují 4 hlavní typy doplňků pečující o bezpečnost při cvičení (zachycení pádu):

– Tyčový systém uvnitř klece – princip je v provlečení ocelové tyčky přes díry klece a následné provlečení ocelové trubky. Toto řešení nekoresponduje s naší vizí pořádných řešení, a proto jej ani nenabízíme. Tyče se dosti komplikovaně montují, při používání nepříjemně rachotí a při zachycení selhaného opakování se ničí vroubkování a povrchová úprava činky.

Spotter ramena – možnost použít z vnější, ale i vnitřní strany klece. Jsou vhodné nejen na dřepy, ale také bench press a jiné cviky, kde potřebujete vytvořit bezpečnostní platformu v různé výšce. Výhodou je snadná nastavitelnost a multifunkčnost použití. pro uchycení doplňků nebo vytvoření startovací platformy pro deadlift nebo viking press.

Spotter popruhy – možnost použít uvnitř silové klece. Mají fantastickou nosnost a jedná se o nejtišší a nejšetrnější bezpečnostní řešení. Výška se dá nastavit na každé stojce různě, čímž vznikne šikmina, která v případě potřeby odkutálí činku tím směrem, kterým potřebujete.

– Spotter příčky – sklopné výškově nastavitelné příčky, které se nahodí dovnitř konstrukce. Na e-shopu momentálně nedostupné – umíme vyrobit na míru.

Již několik let přinášíme zákazníkům co nejlepší poměr ceny a kvality. Dobré věci se nedají dělat levně. Ale na opačné straně spektra je také hranice – od určité úrovně cen již platíte jen za značku, resp. za skryté nedostatky v obchodním a výrobním procesu.

FITRON produkty navrhují lidé s bohatou praxí ve strojírenské oblasti – umí je navrhnout nejen dobře, ale rozumně – známe limity strojů a technologií. To vše se špetkou elegance, aby produkty nejen sloužily, ale také prémiově vypadaly. Ze slovenských výrobců patříme k cenově nejrozumnějším i díky tomu, že už léta spoléháme na dobré slovo našich zákazníků a nemusíme do cen zahrnovat obrovské náklady na reklamu.

Příčka PLATE (s nápisem FITRON) dodává kleci masivní vzhled a boční stabilitu. V případě zájmu o variantu příčky s vlastním logem, neváhejte nás kontaktovat.

Výběr klece

Existují varianty silových klecí, které mohou být rozlohou menší než 2-stojkový stojan na dřepy. Na druhé straně jsou dostupné i klece na míru, které mohou mít několik metrů a odcvičí na nich najednou několik lidí.

Preferujete trénink uvnitř klece?
Pokud ano, ideální vnitřní rozměr záleží na osobní preference:

 • 61 cm (příčka S) – minimální doporučený rozměr, vhodná varianta pro lidi, kteří chtějí využít limitovaný prostor gymu na maximum;
 • 79 cm (příčka M) – zlatá střední cesta, dostatečný prostor pro většinu atletů;
 • 106 cm (příčka L) – prostor uvnitř klece bez kompromisů, výhodou je i vytvoření klece do čtverce (stejná šířka a hloubka).

Pokud uvnitř klece nepotřebujete cvičit a zadní stojky chcete využít jednoduše k odkládání kotoučů, tak rozhodující kritérium je:
– stabilita (více info při otázce „Je třeba kotvit klec do podlahy?“);
– rozpočet;
– dostupný prostor.

Klece s plochou základnou charakterizuje:

 • Dobrá stabilita – spojovací profily ve spodní části konstrukce;
 • Jednoduchá montáž a přenosnost klece – není třeba kotvení;
 • Mírně vyšší cena – více komponent.

Klece se standardními příčkami:

 • Možnost přeskládat na jinou variantu –> tytéž stojky se používají i pro jiné typy konstrukcí na cvičení – například na zeď nebo volně stojící RIG konstrukce;
 • O trochu menší rozloha – u menších klecí je zapotřebí kotvení do podlahy;
  Spojovací příčky nejsou zcela na zemi – výhodné pro některé cviky (sumo deadlift) a snazší úklid pod příčkou.

Classic je naše původní série (profily 60×60).
M-Série je novější a masivnější (80×80).
Více info zde: https://www.fitron.cz/blog/m-seria-predstavenie-nové-serie-konstrukci/

Pořiďte jednou a pořádně. Určitě jste se s tím už setkali – ve snaze ušetřit se zvolí nejlevnější možná alternativa, která „musí stačit“. Závěr je většinou takový, že nestačí a kompromisy se ukáží už při prvním použití. Pokud to myslíte se zařízením fitka vážně, tak později musíte stejně sáhnout po pořádném řešení a náklady/starosti jsou v konečném důsledku větší. Při výběru klece na cvičení je proto fajn si položit následující otázky:

 • Z čeho je klec vyrobena? Základem je certifikovaná ocel jasného původu.
 • Jak je vyrobena? Profesionální stroje (CNC laser, profi stroje, svářečky) a pracovní postupy zajišťují opakovanou kvalitu, i když se nikdo nedívá.
 • Kdo ji vyrábí? Jsou konstrukce vyrobeny v Asii v nehumánních podmínkách nebo u nás doma? Tvorba lokálních pracovních míst a podpora slovenské ekonomiky.
 • Jak je klec navržena? Tak aby sotva splňovala kritéria, aby to zákazník nevrátil nebo navržena pořádně? Precizně vyřešené detaily, možnost růstu a kompatibility budoucích doplňků.

Klece zvyknou být centrem každého gymu, ať už domácího nebo profesionálního. Dobře zvolené nářadí přinese lepší motivaci cvičit nejen vám, ale také všem ostatním uživatelům.

Produkt
byl přidán do vašeho košíku:
Pokladna