Stropní žebříky a konstrukce

Pokud uvažujete o stropní konstrukci, je třeba si prověřit následující:

  • Materiál stropu – nejvhodnější jsou samozřejmě monolitické betonové stropy, překlady nebo jiné nosné části budov. Stropy vyrobené z dutých prefabrikovaných panelů nejsou ideální, ale v případě potřeby je vždy možné nalézt technické řešení.
  • Výšku stropu – při všem existují technologické a praktické limity a výjimkou není ani žebřík na strop. Pokud má strop výšku 4m a požadovaná výška cvičení je 2,4m, tak je třeba vyrobit více než 1,6m dlouhé nosné konzoly – ty musí být vyztužené, masivní, kotvení je náročnější a také cena pochopitelně vyšší.
  • Požadovanou délku stropního žebříku
Při každém nacenění je potřebná fotka stropu nebo prvků, na které chcete žebřík kotvit. Je také dobré skicí označit i překážky na stropě (trouby, vzduchotechnika), kterým je třeba se při návrhu a kotvení vyhnout. Pokud jste si vybrali jednu ze vzorových konstrukcí a stačí ji upravit jen minimálně, cena bude pochopitelně nižší než u stropní konstrukce navržené komplet na míru.

Ručkovací žebříky na strop

Stropní žebřík, zvaný také monkey bar, patří mezi nejoblíbenější stropní konstrukce na cvičení. Podstatou je horizontální žebřík, který můžete využít k lezení pomoci rukou, ručkování nebo shybům. Na stropní žebřík můžete také pověsit mnoho doplňků (lana, kruhy, koule, válečky) a vytvořit si tak tréninkovou ninja ručkovou dráhu.

Ručkovací žebříky na strop mají mnoho podob. Podmínky a požadavky jsou různé, proto je řadíme do kategorie konstrukcí na míru. Při realizacích se mění nejen výška stropu, ale také hustota ruček, celkový tvar, barva a výbava (možnost přidat doplňky jako např. peg board).

Ostatní stropní konstrukce pro cvičení

Ne každá konstrukce na strop musí mít žebřík na ručkování. Patří sem pomůcky jako salmon ladder, twister (OCR) a různé konzoly nebo pomůcky k zavěšení kruhů nebo trx.