Nejlepší lavičky na cvičení?

Lavička na cvičení patří do základní výbavy každého gymu – ať už profesionálního nebo domácího. Co definuje dobrou lavičku? Je lepší nastavitelná nebo rovná? Tento článek vám přiblíží základní parametry dobré lavičky na cvičení.

Rovná či polohovatelná?

Rovná lavička je levnější a v určitých případech přenosnější. Umíte ji jednoduše vzít do ruky a přenést na opačnou stranu fitka. S použitím rovné lavičky odcvičíte mnoho cviků, i mnoho takových, při kterých se neleží – split squat/bulharské dřepy, dragon flag, různé výkroky/výpady a pod. Běžně se používá i jako pomůcka, aby ti nižší dotáhli na výše umístěnou hrazdu.

U polohovatelné jsou výhody jasné – je nastavitelná. Sedák i opěradlo lze nastavit do různých úhlů, což otevře prostor pro několik dalších cviků, při kterých potřebujete sedět s oporou nebo ležet v šikmé poloze. Dobré polohovatelné lavičky něco váží, ale zároveň mají kolečka.

Kterou tedy? Ve všech fitkách, které k tomu mají prostor doporučujeme obě. Častým scénářem je, že polohovatelná lavička se používá v rámci racku. kde se nejvíc využije její všestrannost. Ta jednodušší (rovná) se potuluje po fitku a střídají se na ní různé cviky.

Pokud si prostorově neumíte dovolit obě, tak v první řadě rozhodne typ tréninku a rozpočet.

Jaké jsou základní parametry dobré ROVNÉ lavičky?

Kvalitní rovná lavička na cvičení musí:

  • Mít bezpodmínečně vynikající stabilitu – fakt, že se vám lavička při cvičení nehýbe zaručí nejen bezpečnost, ale hlavně prostor soustředit se na správnou formu při cvičení.
    Navzdory popisům mnoha výrobců, bezvadné stability není snadné dosáhnout. Ovlivňuje ji způsob svařování, montážní spoje, použité materiály. Také je třeba brát ohled na povrch a nerovnost podlahy.
  • Mít kvalitní protiskluzový povrch. Jako u všeho, i při čalounění zjišťujeme dramatické rozdíly mezi dostupnými materiály. Koženka může být dobrá a může být levná. Povrch lavičky by měl být samozřejmě odolný (koženka s velmi velkým počtem oděrů), ale zároveň protiskluzový. To, že se vám záda nebude při cvičení klouzat oceníte při každém cvičení.
  • Mít dostatečnou tloušťku čalounění (molitanu). Je snadné dát na desku 2-3 cm molitan a hotovo. Proč to výrobci kvalitních laviček nedělají? Při čalounění lavičky jde v první řadě o dosažení ideálního poměru tvrdosti a komfortu. Hrubší a hustší (tvrdší) molitan je pochopitelně dražší. U tenkých laviček je tvrdost zajištěna prostřednictvím desky – ta nejen snižuje komfort, ale také mírně limituje pohyb. Podle odborníků tlustší a tužší čalounění předchází mnohým zraněním.
  • Být snadno přenosná. Toto kritérium platí, pokud se bavíme o multifunkční rovné lavičce, která se využívá pro různé cviky po celém fitku. Jsou samozřejmě i dedikované benchpess lavičky – pevně spojené s konstrukcí.

Jaká jsou kritéria kvalitní POLOHOVATELNÉ lavičky?

Nastavitelná lavička by měla splňovat všechna kvalitativní kritéria jako rovná, ale zároveň je třeba doplnit:

  • Minimální mezera mezi sedákem a opěradlem. Pokud je lavička v rovné poloze, tak vzniká mezi sedákem a opěradlem mezera. Kvalitní lavičky mají díky konstrukčnímu řešení a díky přesným tolerancím ve výrobě tuto mezeru minimální. U velkých mezer (5cm a více) lze při lehu cítit na kostrči konstrukci/kloub lavičky.
  • Číselné označení stupňů opěradla. Kvalitní nastavitelná lavička poskytuje několik možností náklonu opěradla (ideálně 8 a více) – číslování zajistí aby v tom nebyl zmatek. Některé cviky doslova vyžadují přesný sklon, např. 45° – díky číslování se to nastaví jednoduše.
Rovná a nastaviteľná lavička na cvičenie